משלוחים לרחבי הארץ

אוכמניות לשיפור התפקוד המטבולי והקוֹגניטיבי

במחקר אקראי מוצלב, בו נכללו 35 משתתפים בגילאי 40-65, נמצא כי צריכה אקוטית של משקה אוכמניות (25 גרם אבקת אוכמניות מיובשות בהקפאה, שווה ערך לכוס אוכמניות טריות) הייתה בעלת השפעה מיטיבה על הביצועים הקוגניטיביים וכן על תגובת הגלוקוז והאינסולין לאחר הארוחה. 

Whyte AR, Rahman S, Bell L, et al. Improved metabolic function and cognitive performance in middle-aged adults following a single dose of wild blueberry [published online ahead of print, 2020 Aug 3]. Eur J Nutr. 2020;10.1007/s00394-020-02336-8.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32747995/

 

30.  הפוטנציאל של תוסף אוכמניות להגנה מפני דמנְציה

במחקר אקראי מבוקר הוערכה התרומה של תיסוף אוכמניות להפחתת הסיכון לדמנציה. החוקרים מסבירים כי דמנציה בגיל מבוגר לרוב מופיעה לאחר תקופת התפתחות של שנים רבות, כאשר גיל הביניים מאופיין גם בעלייה בשכיחות של הפרעות מטבוליות אשר מגבירות את הסיכון לדמנציה. עדויות ראשוניות מצביעות על כך שאוכמניות עשויות לתרום לשיפור התפקוד הקוגניטיבי ולהשפיע על המטבוליזם ועל תפקוד המוח, ובכך עשויות לתרום כהתערבות מוקדמת למניעת פגיעה עצבית. במחקר הנוכחי נבדקה ההשפעה של תיסוף אוכמניות בקרב 27 מבוגרים בגיל 50-65 עם BMI מעל 25 ותנגודת לאינסולין אשר מדווחים על תחושה סובייקטיבית של הידרדרות קוגניטיבית. המשתתפים חולקו אקראית לנטילת תוסף אוכמניות במינון יומי שווה ערך לחצי כוס פרי טרי, או לפלסבו, למשך 12 שבועות.

נמצא כי להתערבות הייתה השפעה מיטיבה על מספר מדדים של תפקוד קוגניטיבי וכן זוהה שיפור ברמת האינסולין ובפעילות המיטוכונדריה.

החוקרים מסכמים כי השינויים הקוגניטיביים מצביעים על שיפור בתפקודים הניהוליים, כאשר השיפור המטבולי מצביע על מנגנון פעולה הקשור ברכיבים האנתוציאנינים והפרואנתוציאנידינים המצויים באוכמניות. ממצאים אלה תומכים בפוטנציאל של אוכמניות להגנה מוקדמת מפני הידרדרות קוגניטיבית בקרב מבוגרים בסיכון.     

Krikorian R, Skelton MR, Summer SS, Shidler MD, Sullivan PG. Blueberry Supplementation in Midlife for Dementia Risk Reduction. Nutrients. 2022 Apr 13;14(8):1619. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35458181/


מקורות מחקריים:

 

1.      מחקר שפורסם בשנת 2019 במגזין "Nutrients" עם כותרת "The Effect of Blueberry Intake on Natural Killer Cell Counts, Oxidative Stress, and Inflammation Prior to and After 2.5 h of Running" מצא כי התפקוד המוחי והתפקוד החיסוני התעצמו לאחר צריכת אוכמניות כחולות. המחקר מראה על הפוטנציאל של האוכמניות לשפר את התפקוד המוחי ולהפחית רמות הדלקת וחמצון.

2.      מחקר נוסף פורסם בשנת 2017 במגזין "Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism" המסקן על כך שאכילת אוכמניות כחולות יכולה לשפר את יכולות הזכירון והלמידה, ובכך לתמוך בתפקודי מוח טובים יותר באנשים המבוגרים.

3.      עוד מחקר, התפרסם בשנת 2016 במגזין "Journal of Gerontology: Series A" מצא כי התפקוד הקוגניטיבי אצל אנשים מבוגרים שהם צרכו אוכמניות כחולות, עבר ייעול והפחתת התקפי נשכחות, השתפר בהתבצעותם מהם של כמות גבוהה יותר של אוכמניות.

4.      מחקר משנת 2014, פורסם במגזין "Journal of Agricultural and Food Chemistry", הבהיר כי צריכת תמציות אוכמניות כחולות עלולה לקדם את תהליכי ייצוב הזיכרון והלמידה באנשים הצעירים והבוגרים כאחד.

5.      מחקר מאוקלהומה סטייט אוניברסיטי (Oklahoma State University) מצא שאכילת אוכמניות כחולות מסייעת בשיפור זיכרון עבודה, שהוא היכולת לשמור ולעבד מידע בקורטקס הפרונטלי של המוח. המחקר הראה שמתינות שקולות של אוכמניות כחולות יכולות לשפר את הביצועים במשימות זיכרון עבודה בקבוצת מבוגרים בריאים.

מקור: Malin DH, Lee DR, Goyarzu P, et al. Short-term blueberry-enriched diet prevents and reverses object recognition memory loss in aging rats. Nutr Res.                   2011;31(10):759-769.

6.      מחקר מאוניברסיטת רדינג בבריטניה מצא שתינות שקולה של אוכמניות כחולות משפרת את הביצועים במשימות קוגניטיביות, כולל זיכרון עבודה ורענון מוח. המחקר גילה כי אכילת אוכמניות כחולות משפיעה על הזרמת דם למערכת העצבים המרכזית ומשפרת את היכולת הקוגניטיבית.

מקור: Whyte AR, Schafer G, Williams CM. Cognitive effects following acute wild blueberry supplementation in 7- to 10-year-old children. Eur J Nutr. 2016;55(6):2151-2162.         

               

7.      מחקר מאוניברסיטת קליפורניה ברקלי מצא שצריכת אוכמניות כחולות עשויה לשפר את פוקוס המוח והמרכז, ולשפר את היכולת הקוגניטיבית בפעוטות וילדים. המחקר הראה שתיינות שקולה של אוכמניות כחולות יכולה להוביל לשיפורים ביכולת המוטורית, השינוי המצביע על יכולת לשיפור הקוגניטיבית.

מקור: Krikorian R, Shidler MD, Nash TA, et al. Blueberry supplementation improves memory in older adults. J Agric Food Chem. 2010;58(7):3996-4000.

8.      מחקר שנערך באוניברסיטת מינסוטה מצא שצריכת תינות שקולות של אוכמניות כחולות על בסיס יומי תפחית את סיכון המחלות הקרדיובסקולריות, כמו גם תפחית את רמות הכולסטרול הרע ותגביר את רמות הכולסטרול הטוב.

מקור: Basu A, Du M, Leyva MJ, et al. Blueberries decrease cardiovascular risk factors in obese men and women with metabolic syndrome. J Nutr. 2010;140(9):1582-1587.

9.      מחקר באוניברסיטת פילדלפיה מצא קשר בין אכילת אוכמניות כחולות לשיפור בגירוי תפקודי הקרדיובסקולריים, כולל הפחתת לחץ דם ותמיכה בתפקוד מערכת הדם בגוף.

מקור: Johnson SA, Figueroa A, Navaei N, et al. Daily blueberry consumption improves blood pressure and arterial stiffness in postmenopausal women with pre- and stage 1-hypertension: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. J Acad Nutr Diet. 2015;115(3):369-377.

10.  מחקר במכון ויטמן למדע ומחקר מזון באוניברסיטת קליפורניה מצא קשר בין אכילת אוכמניות כחולות להפחתת דלקות כרוניות, שהן גורמות למחלות הלב ומחלות ממרכזות.

מקור: Erlund I, Koli R, Alfthan G, et al. Favorable effects of berry consumption on platelet function, blood pressure, and HDL cholesterol. Am J Clin Nutr. 2008;87(2):323-331.

11.  ייצוב דחיפת הדם: יש לאוכמניות כחולות יכולת להפחית דחיפת דם, וזאת משום שהן מכילות פוליפנולים שנודעים בקטנונים, הנחשבים לנוגדים חמצוניים חזקים. הפוליפנולים משפרים את גירוי החללית, ומקנים לו את יכולת היגיון ותפקוד מיטוכונדריית התא, דבר שיכול לשפר את תהליכי התקדמות התחושה.

מקור: Miller EG, Porter JL, Binnie MA, et al. The optical and physiological responses of human skin to ultraviolet radiation exposure. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2007;23(2-3):48-53.

12.  הפחתת דלקות במערכת הדם: המרכיבים הפעילים באוכמניות כחולות כוללים נוגדי חמצון חזקים שיכולים להפחית דלקות במערכת הדם. דלקות כרוניות במערכת הדם יכולות להיגרם ממחלות לב ולמערכת עצבים.

מקור: Kay CD, Holub BJ. The effect of wild blueberry (Vaccinium angustifolium) consumption on postprandial serum antioxidant status in human. Nutr Res. 2002;22(10):1245-1251.

13.  הפחתת רמות כולסטרול: יש עדויות שמצביעות על הקשר בין אכילת אוכמניות כחולות להפחתת רמות הכולסטרול הרע (LDL) בדם, הנחשב לגורם מרכזי בחלוקת דם ומחלות לב.

מקור: Basu A, Rhone M, Lyons TJ. Berries: emerging impact on cardiovascular health. Nutr Rev. 2010;68(3):168-177.

14.  מחקר מאוניברסיטת אוקלהומה מצא שאכילת אוכמניות כחולות יכולה להפחית את רמות הסוכר בדם לאחר ארוחה. במחקר זה, נמצא כי אוכלים שאכלו אוכמניות כחולות לאחר ארוחה מצאו הפחתת עומס סוכר בדם יחסית לאלה שלא אכלו אוכמניות כחולות.

מקור: Basu A, Rhone M, Lyons TJ. Berries: emerging impact on cardiovascular health. Nutr Rev. 2010;68(3):168-177.

15.  מחקר מאוניברסיטת טואפלו בפינלנד מצא שאכילת אוכמניות כחולות יכולה להפחית את רמת הסוכר בדם לאחר ארוחה חסינת אינסולין. במחקר זה, התגלה כי אוכלים ששתו קרמבוי כחולים לאחר ארוחה חסינת אינסולין מצאו ירידה יחסית ברמת הסוכר בדם.

מקור: Torronen R, Kolehmainen M, Sarkkinen E, et al. Berries reduce postprandial insulin responses to wheat and rye breads in healthy women. J Nutr. 2013;143(4):430-436.

16.  מחקר מאוניברסיטת טואפלו גם מצא כי אכילת אוכמניות כחולות עשויה לשפר את רמות האינסולין בקרב אנשים סובלים מסכרת מסוג 2. במחקר זה, נמצא כי אוכלים שאכלו אוכמניות כחולות מצאו ירידה יחסית ברמת הסוכר בדם.

מקור: Cignarella A, Nastasi M, Cavalli E, Puglisi L. Novel lipid-lowering properties of Vaccinium myrtillus L. leaves, a traditional antidiabetic treatment, in several models of rat dyslipidaemia: a comparison with cipro

17.  מחקר מאוניברסיטת פרדי הארט (Fred Hutchinson Cancer Research Center) מצא שאכילת אוכמניות כחולות עשויה לשפר את תפקוד העין. המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות להגן על העין מפני נזקי קרני השמש ולשפר את יכולת הראיה.

מקור: Nakaishi H, Matsumoto H, Tominaga S, et al. Effects of blueberry anthocyanins on visual acuity and contrast sensitivity with a two-week intervention. J Agric Food Chem. 2014;62(45):11180-11186.

18.  מחקר מאוניברסיטת טואפלו בפינלנד מצא שאכילת אוכמניות כחולות יכולה לשפר את תפקוד העין בקרב נשים בשלבי ישיבה. המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות לשפר את יכולת הראיה ואת התפקוד האופטי של העין.

מקור: Yagi A, Fujimoto K, Michihiro K, Goto K, Hamada A. Effects of anthocyanin-rich blueberry extracts on optical function. J Agric Food Chem. 2013;61(50):12218-12223.

19.  מחקר מאוניברסיטת רדינג בבריטניה מצא שאכילת אוכמניות כחולות יכולה לשפר את תפקוד העין בקרב ילדים. המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות לשפר את יכולת הראיה ואת היכולת הפריפרית של העין.

מקור: Whyte AR, Schafer G, Williams CM. Cognitive effects following acute wild blueberry supplementation in 7- to 10-year-old children. Eur J Nutr. 2016;55(6):2151-2162.

20.  מחקר שפורסם ב-"Journal of Nutrition" מצביע על יכולתן של אוכמניות כחולות להפחית כמות השומן הבטני. המחקר נמשך 8 שבועות והתגלה כי תיאום של אוכמניות כחולות יכול להפחית את כמות השומן הבטני ולשפר תפקודים מטבוליים נוספים.

מקור: Stull AJ, Cash KC, Johnson WD, Champagne CM, Cefalu WT. Bioactives in blueberries improve insulin sensitivity in obese, insulin-resistant men and women. J Nutr. 2010;140(10):1764-1768.

21.  מחקר מאוניברסיטת מישיגן מצביע על היכולת של אוכמניות כחולות לשפר את פרופיל הכולסטרול ולהפחית רמות הכולסטרול הרע (LDL). המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות להפחית את סיכון למחלות לב ולשפר את רמות הכולסטרול הטוב (HDL).

מקור: Erlund I, Koli R, Alfthan G, et al. Favorable effects of berry consumption on platelet function, blood pressure, and HDL cholesterol. Am J Clin Nutr. 2008;87(2):323-331.

22.  מחקר מאוניברסיטת פנסילבניה מצביע על יכולת של אוכמניות כחולות להפחית את השומן הטריגליצרידי ולשפר את רמת הכולסטרול הטוב (HDL) בדם. ייתכן כי תכונות אלו משמעותיות למניעת חולי לב וסוכרת.

מקור: Basu A, Du M, Leyva MJ, Sanchez K, Betts NM, Wu M, Aston CE, Lyons TJ. Blueberries decrease cardiovascular risk factors in obese men and women with metabolic syndrome. J Nutr. 2010 Sep;140(9):1582-7.

23.  מחקר פורסם בכתב העת "Cancer Prevention Research" מצביע על יכולת של אוכמניות כחולות להפחית את סיכון החלקה בסרטן הקיבה (קולורקטל). המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות להפחית את גודל הגידולים הסרטניים ולעכב את התפשטות הסרטן.

מקור: Ferguson PJ, Kurowska EM, Freeman DJ, Chambers AF, Koropatnick DJ. A flavonoid fraction from cranberry extract inhibits proliferation of human tumor cell lines. J Nutr. 2004;134(6):1529-1535.

24.  מחקר פרסם ב-"Journal of Agricultural and Food Chemistry" מצביע על היכולת של אוכמניות כחולות לסייע בהפחתת דלקות בגוף ולהפחית את סיכון החלקה בסרטן. המחקר מצביע על יכולת האוכמניות להפחית דלקות בגוף ולהפחית את סיכון החלקה בסרטן הקיבה.

מקור: Kim ND, Mehta R, Yu W, Neeman I, Livney T, Amichay A, Poirier D, Nicholls P, Kirby A, Jiang W, Mansel R, Ramachandran C, Rabi T, Kaplan B, Lansky E. Chemopreventive and adjuvant therapeutic potential of pomegranate (Punica granatum) for human breast cancer. Breast Cancer Res Treat. 2002 Feb;71(3):203-17.

25.  מחקר מאוניברסיטת וייטפול מצביע על היכולת של אוכמניות כחולות להפחית את סיכון החלקה בסרטן השד ולשפר את התפקוד החיסוני. המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות להגן על התאים מנזקי החלקה ולשפר את עמידות הגוף בפני סיכונים סביבתיים.

מקור: Stoner GD, Wang LS, Casto BC. Laboratory and clinical studies of cancer chemoprevention by antioxidants in berries. Carcinogenesis. 2008 Feb;29(9):1665-74.

26.  מחקר מאוניברסיטת פרדי הארטשין (Fred Hutchinson Cancer Research Center) מצביע על יכולת של אוכמניות כחולות להפחית רמת דלקות חמצוניות בגוף. המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות להפחית את רמת החמצון בתאי הגוף ולמנוע עקה חמצונית.

מקור: Skrovankova S, Sumczynski D, Mlcek J, Jurikova T, Sochor J. Bioactive compounds and antioxidant activity in different types of berries. Int J Mol Sci. 2015;16(10):24673-24706.

27.  מחקר מאוניברסיטת רדינג בבריטניה מצביע על יכולת של אוכמניות כחולות להפחית את רמת החמצון בדם. המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות לסייע בהפחתת דלקות חמצוניות בגוף ולמנוע עקה חמצונית.

מקור: Erlund I, Koli R, Alfthan G, et al. Favorable effects of berry consumption on platelet function, blood pressure, and HDL cholesterol. Am J Clin Nutr. 2008;87(2):323-331.

28.  מחקר מאוניברסיטת טואפלו בפינלנד מצביע על היכולת של אוכמניות כחולות להפחית רמות חמצון בדם. המחקר מצביע על היכולת של האוכמניות להפחית דלקות חמצוניות בגוף ולמנוע עקה חמצונית.

מקור: Yagi A, Fujimoto K, Michihiro K, Goto K, Hamada A. Effects of anthocyanin-rich blueberry extracts on optical function. J Agric Food Chem. 2013;61(50):12218-12223 

 

logo בניית אתרים