משלוחים לרחבי הארץ

מה זה פוספטידיל סרין?

בשנים האחרונות שומעים יותר ויותר את המונח פוספטידיל סרין בהקשר של תפקודי המוח. אז מה זה בעצם פוספטידיל סרין ומה יתרונות פוספטידיל סרין? פוספטידיל הוא חומר הגלם העיקרי שבונה את קרום תאי המוח, אם תרצו סוג של בלוקים לבניה. יתרונות פופסטידיל סרין בכך שהוא מרכיב חיוני במיוחד שעוזר בתחזוקת תאי הגוף, ובהקשר לתפקוד מוחי הוא ידוע כמשפר תפקודים קוגניטיביים, למידה, ריכוז ושיפור הזיכרון. פוספטידיל סרין נמצא במזון ובתוספי תזונה, אם כי זמינותו במזון נמוכה יחסית.

מה עושה פוספידיל סרין במוח?

החל מגיל 50 ובתהליך שמואץ בגיל 60 כולנו חווים ירידה קוגניטיבית שמתבטאת בהיחלשות תפקודי המוח כגון למידה, הבנה, ריכוז וזיכרון. שיפור קוגניטיבי יכול להתבצע באמצעות שמירה על אורח חיים בריא, משקל תקין, תזונה ים תיכונית עשירה בוויטמינים שבריאים לתפקודי המוח, פעילות גופנית והימנעות מעישון. בשנים האחרונות גילו מחקרים שונים שיתרונות פוספידיל סרין למוח גדולים במיוחד והוא מסייע בשיפור תפקוד מוחי קוגניטיבי, שיפור הזיכרון, שיפור יכולת הריכוז, שיפור מצב רוח ושמירה על אנרגיה וערנות. יתרונות אלה של פוספידיל סרין מציבות אותו בקידמת תוספי התזונה והויטמינים שמועילים לתפקודי המוח ולשיפור הזיכרון ובעולם כולו הוא הפך לתוסף תזונה מוביל בתחום בריאות המוח.

מחקרים על פוספטידיל סרין

התפקוד הקוגניטיבי שלנו תלוי בתקשורת הבין תאית במוח, ובמחקרי המוח שהתבצעו התגלה כי יתרונות פוספטידיל סרין הם בהגברת התקשורת במוח ושיפור הביצוע הקוגניטיבי מוחי שלנו בגיל המבוגר ובכל גיל. בין השאר נמצא כי צריכת תוסף תזונה פוספטידיל סרין עשויה להפחית דמנציה בקרב אוכלוסיה מבוגרת. בנוסף תוסף תזונה פוספטידיל סרין עשוי לתרום לשיקום תפקודי המוח ולצמצם נזק מוחי לאחר פגיעה פיזית או מחלות מוח, לצד הטיפול בתרופות. צריכה שוטפת של פוספטידיל סרין תורמת להפחתת הסיכון למחלות מוח ניווניות כגון פרקינסון או אלצהיימר. יש לזכור כי גם תרופות למחלות מוח ניווניות אינן משנות את מהלך המחלה אלא מעכבות וממתנות תסמינים.

מחקרים שבדקו את תחום הזיכרון גילו כי צריכת תוסף תזונה פוספטידיל סרין מסייעת לשיפור הזיכרון ומחזקת את יכולת הלימוד. זאת בזכות יכולתו של פוספטידיל סרין להגדיל את התקשורת הבין תאית במוח שהיא היסוד לכל תפקוד קוגניטיבי תקין.

בתחום הרגשי התברר כי פוספטידיל סרין מעלה את מצב הרוח והאנרגיה הכללית ובכך מסייע בהפחתת תסמיני דיכאון וחרדה. גם גברים ונשים עם מחלות הקשורות בעייפות כמו תסמונת תשישות כרונית או פיברומיאלגיה יכולים להסתייע בתוסף תזונה פוספטידיל סרין, לעתים במקום תרופות.

למי מומלץ פוספטידיל סרין?

האוכלוסיות שלהן מומלץ לצרוך פוספטידיל סרין במזון וגם כתוסף תזונה הן:

  • אנשים מעל גיל 40 שחשים ירידה קוגניטיבית יכולים לקחת תוסף תזונה פוספטידיל סרין ומומלץ להקפיד על אורח חיים בריא שתורם לתפקוד המוח כדי לשפר את התפקוד הקוגניטיבי, הלמידה ושיפור הזיכרון. פוספטידיל סרין מתאים גם כטיפול מניעתי שיכול לעכב ולמתן פגיעה בתפקודי המוח, כך שתוסף תזונה פוספטידיל סרין בהחלט יכול לתרום כנגד דמנציה מוקדמת ובמקביל מומלץ להעשיר את התפריט בפוספטידיל סרין במזון.
  • אנשים בעומס שמנהלים אורח חיים אינטנסיבי ומוצאים את עצמם בלחץ גדול יכולים להיעזר בפוספטידיל סרין לצורך הפחתה של רמות המתח והחרדה. כידוע אורח חיים שמתנהל ברמות גבוהות של סטרס מזיק לבריאות ותוסף תזונה פוספטידיל סרין יכול למתן את העומס הרגשי והמוחי, להעלות רמות אנרגיה ולהוריד את הלחץ. ישנם מצבים שפוספטידיל סרין  יכול להחליף טיפול בתרופות כנגד דיכאון קל או חרדה ובכל מקרה לאנשים אלו מומלץ בהחלט לצרוך פוספטידיל סרין במזון.
  • ילדים ונוער עם הפרעת קשב וריכוז ADD וגם עם הפרעות התנהגות ADHD יכולים להסתייע בתוסף תזונה פוספטידיל סרין כדי לשפר תפקוד התנהגותי ולקדם הישגים לימודיים וחברתיים. מיעוט תופעות הלוואי של פוספטידיל סרין הפכו אותו לתוסף תזונה מומלץ ופופולרי לילדים, וישנם מצבים שבהם הוא יכול להחליף תרופות כימיות שתופעות הלוואי הידועות שלהן הן ירידה באנרגיה, הפרעות בשינה וחוסר תיאבון. בנוסף מומלץ להעשיר את תפריט הילדים במזון המכיל פוספטידיל סרין וסוגי ויטמין החיוניים לתפקודי המוח כגון ויטמין A, ויטמין C ויטמין D.
  • סטודנטים הזקוקים לרמות גבוהות של ערנות ותפקודי זיכרון גבוהים יכולים להסתייע בתוסף תזונה פוספטידיל סרין לשיפור הזיכרון, להפחתת העומס המנטאלי והגברת תפקודי המוח בתקופות של עומס לימודי ולחץ גדול. ישנם סטודנטים שבוחרים לקחת תרופות שונות כדי להמריץ את עצמם ולהגביר את הריכוז ובכך יכול פוספטידיל סרין להחליף את התרופות.
  • וכן אנשים ש שזקוקים לרמות גבוהות של אנרגיה ומתפקדים בעומס נפשי יכולים ליהנות מתוסף תזונה פוספטידיל סרין שתורם לשליטה ברמות הקורטיזול המשתחררות בעת סטרס ובכך מסייע בהעלאת המיקוד, הצלילות המחשבתית והיכולת לתפקד בעת לחץ. מכיוון שמנהלים רבים רבים ובעיקר אנשים עם בעיות ריכוז מעדיפים להימנע מתרופות שונות, פוספטידיל סרין הוא אלטרנטיבה מצוינת עבורם. בנוסף מזון עשיר בפוספטידיל סרין מומלץ מאד לספורטאים לצד ויטמינים חיוניים.  

איך צורכים פוספטידיל סרין?

אספקה סדירה של פוספטידיל סרין חיונית מאד לתפקוד הקוגנטיבי שלנו, וחשוב לשמור על רמה נכונה של פוספטידיל בגוף ובמוח. האם יש מזון המכיל פוספידיל סרין? בהחלט, ניתן לצרוך פוספטידיל סרין במזון באמצעות אכילת פולי סויה שידועים כמזון המכיל פוספידיל סרין, או דגים מסוגים שונים כמו טונה והרינג שעשירים גם בוויטמינים, אבל קשה יהיה להגיע באמצעות תזונה בלבד לרמה הנדרשת של פוספטידיל סרין במזון לטובת שיפור תפקודי המוח, לרבות שיפור הזיכרון. לפיכך מומלץ לקחת פוספידיל סרין באמצעות תוספי תזונה ייעודיים המכילים את המרכיב ברמה ובזמינות גבוהה, כאשר לא ידוע על תופעות לוואי חריגות של תוספי תזונה פוספטידיל סרין. השילוב האופטימלי הוא העשרת התפריט פוספטידיל סרין במזון במקביל לנטילת תוסף תזונה פוספטידיל סרין.


 

logo בניית אתרים